13 va 14 may kunlari Pitch day bo'lib o'tdi
13 va 14 may kunlari "AloqaTech Lab" loyihasi doirasida "Aloqabank", IT Park, AloqaVentures va O'zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan tashkil etilgan inkubatsiya va akseleratsiya dasturlarida Pitch Day bo'lib o'tdi.
Hammasi bo'lib, dasturga 386 ta ariza topshirildi, ulardan 81 tasi o'z loyihalarini hakamlar hay'ati a'zolari oldiga taqdim etdi.
Prezentasiya taqdim etish uchun har bir loyiha uchun hakamlar hay'ati savollariga 3 daqiqa va 3 daqiqa ajratildi.
Pitch kuni "AloqaTech Lab" loyihasi doirasida barcha ishtirokchilar uchun kun bo'ldi, ularning har biri o'z maqsadlari va orzulariga yana bir muhim qadam tashladi.

Pitch Day was held on May 13 and 14
On May 13 and 14, Pitch Day was held as part of the "AloqaTech Lab" project for incubation and acceleration programs, organized by "Aloqabank", "IT Park", "AloqaVentures" and the Ministry for the Development of Information Technologies and Communications of the Republic of Uzbekistan.
A total of 386 applications were submitted for the program, 81 of which presented their projects to the jury.
For the presentation of products, 3 minutes were allocated for each project and 3 minutes for questions from the jury.
Pitch day within the framework of the "AloqaTech Lab" project became a day for all participants when each of them took another important step towards meeting their goals and dreams.
As a result of the acceleration program, the best projects will be funded by the AloqaVentures fund in the amount of up to $50,000.